Ebben a cikkben 3 olyan webdesign trükköt mutatok, amellyel egyszerűen javítható a weboldal felhasználói élménye. A weboldal felhasználói élménye meghatározza, hogy a látogató számára mennyire kényelmes és egyszerű a honlap használata. Ettől függ, hogy mennyi időt tölt az oldalon, később ügyfél lesz-e a látogatóból, ráadásul az igazán jó felhasználói élmény emlékezetessé teszi a honlapodat.
Színek és színhasználat
Webdesign tervezéskor vagy weboldal készítéskor mindenképp olyan színeket használj, amelyek illeszkednek egymáshoz és a vállalkozásod logójához is, ez segít megkülönböztetni téged a versenytársaidtól. Az oldalon 2-3 élénk színnél többet ne alkalmazz, egyrészt nem kelt egységes hatást, másrészt minél több szín van, annál nehezebb eldönteni melyik elem milyen színű legyen.
Kiegészítésnek ezek mellé válassz világosabb árnyalatokat (vagy sötét téma esetén sötétkék vagy sötétszürke színeket) és az azonos típusú elemekhez mindig ugyanolyan színeket használj.
Az arculati színek használata mellett fontos a háttér és szöveg közötti megfelelő kontraszt, hogy olvasható legyen a tartalom. Emelett célszerű a cselekvésre ösztönző gombokat (CTA – Call-to-action) élénkebb színnel kiemelni, hogy minél inkább kitűnjön a többi elem közül.
Olvashatóság
Válassz könnyen olvasható betűtípust, leginkább talp nélküli betűtípust, különösen hosszabb szövegeknél, a díszes betűtípusokat maximum címsoroknál használd. A betűméretet úgy kell beállítani, hogy minden képernyőméreten és eszközön megfelelően olvasható legyen, így a látogatók nagyobb eséllyel olvassák el a szöveges tartalmakat és több időt töltenek az oldalon.
Az olvashatósághoz hozzátartozik még az elegendő sormagasság beállítása, amely kevésbé fárasztóvá teszi a szöveg olvasását.
Térközök
Használj elegendő térközt az elemek között, lehetőleg konzisztensen, vagyis az azonos elemeknél legyen ugyanakkora térköz. Térközök nélkül az oldal túlzsúfolt hatást kelt, kevésbé áttekinthetőek a tartalmak.
A térközöknél a felhasználó szeme megpihen, tehát egyben az olvashatóságot is javítja – ahogy látható egymással összefüggnek az itt felsorolt tippek – , valamint segít csoportosítani az összetartozó tartalmi elemeket, hierarchiát alakít ki az oldalon belül. Az összefüggő elemek között kisebb térköz kell, míg az elkülönülő szekciókat nagyobb térközökkel érdemes különválasztani.
Ezeknek a trükköknek az alkalmazásával jelentősen javíthatod a weboldalad kinézetét, és ezzel együtt a felhasználói élményt. Fontos azonban, hogy ezeken kívül sok más tényezőt figyelembe kell venni egy weboldal elkészítésekor, például kinek készül a weboldal vagy hogy legyen felépítve a honlap szerkezete.