A weboldal sebességének gyorsítása – 5 pontban

Egy weboldal betöltési sebessége kulcsfontosságú, nagyrészt ezen múlik hogy a felhasználó az oldalon marad és elolvassa az oldalon lévő tartalmakat, vagy egyből bezárja a weboldalad. Ez különösen nagy probléma, ha hirdetéseket is futtatsz, amely a honlapodra vezed.

Az optimalizálás előtt érdemes a Pagespeed Insights vagy Gtmetrix segítségével ellenőrizni az oldalt. Így látod milyen állapotban van a weboldalad, milyen tényezők lassítják az oldalt, és a későbbiekben össze tudod hasonlítani ezt az értéket a gyorsítás utáni értékkel.

Több eszköz is rendelkezésre áll a weboldal gyorsításához, ezek az alábbiak:

1. Gyorsító és optimalizáló pluginok

A legegyszerűbb megoldás az oldal gyorsítására a gyorsító pluginok alkalmazása. Ezek segítségével optimalizálható többek között a cachelés (ami a böngésző rövid távú memóriája), csökkenthető a html, css és js fájlok mérete, ezáltal a betöltődési sebessége is csökken.

WordPress esetén fizetős bővítmény erre a célra a Wp rocket, ingyenes megoldások a Swift performance light és a W3 Total Cache.

Az ilyen pluginok használatakor nagyon fontos az oldal funkcióinak tesztelése, nem optimális beállítások esetén előfordulhat például, hogy bizonyos elemek nem működnek.

2. Képoptimalizálás

Már a weboldal készítésekor célszerű odafigyelni a feltöltendő képek méretére, semmiképp ne tölts fel a szükségesnél nagyobb méretű képeket (általában 800×800 pixelnél nagyobb képekre nincs szükség), főleg ha a főoldalon szeretnéd elhelyezni.

A kicsinyítést végezheted egyesével vagy például az alábbi weboldalt is használhatod erre a célra (vagy erre is találsz bővítményeket). A képméret mellett egyéb tömörítési opciók is vannak mint a tinypng, amely nem a képméreten változtat, hanem egyéb módszerrel tömöríti a képeket. Ezen kívül érdemes a képeket webf formátumban megjeleníteni az oldalon.

3. Felesleges tartalmak és bővítmények törlése

Lassíthatja az oldalad betöltődését, ha sok felesleges tartalom van rajta. Mindenképp érdemes törölni a nem használt bővítményeket (ez különösen fontos, sok felesleges háttérfolyamatot futatthatnak le), képeket, oldalakat, akár átnézni az adatbázist és törölni a felesleges adatbázis táblákat. Ezek egyébként nem csak a sebesség, de a tárhely felszabadítás miatt is hasznosak.

4. Tárhelyváltás

A weboldal méretéhez és látogatottságához nem megfelelően kiválasztott tárhely miatt előfordulhat, hogy a weboldal lassan tölt be. Ez kiküszöbölhető a honlap új tárhelyre való költöztetésével vagy nagyobb csomagra való váltással. Ugyanígy előfordulhat, hogy a tárhelybeállítások módosításával költözés nélkül gyorsítható az oldal.

Fontos: nagyobb forgalmú, soktermékes webáruházakhoz nem javasolt úgynevezett osztott tárhelyet vásárolni, az olcsóbb árkategóriában általában ilyeneket vásárolsz.

5. Újraépítés

A legutolsó és egyben legidőigényesebb és legköltségesebb megoldás a weboldal újraépítése. Különösen a sitebuilderekkel (Divi, Elementor) és nem megfelelő sablonokkal elkészített weboldalaknál fordul elő, hogy az oldal nem elég gyors.

Ennek oka többnyire, hogy ezek az eszközök több fájl töltenek be, mint amennyi a működéshez szükséges, ez eredményezi a lassú weboldalt. Az oldal újraépítéséhez ajánlott optimálisabban működő builderek(Oxygen, Gutenberg) és sablont választani.

Hagyja az első megjegyzést

ingyenes anyagok

Érdekelnek további hasznos tartalmak a weboldalkészítéssel kapcsolatban?

Megtekintés